Kommer ni ihåg gamla kassorna i butikerna
Häromdagen så var det min tur att få avstämning i självskanningen på Ica Maxi.
Och visst är det så att man tycker att det är lite jobbigt att få det, särskilt om man just den gången har handlat mycket.
Just denna gången så var kassörskan som hade hand om utcheckningen vid självskanningen upptagen med en annan kund som också fått avstämning. Så jag fick allt vackert vänta ett par minuter.
Under tiden jag stod där så slog det mig hur mycket som ändrats i detta moment de senaste 20-30 åren.
Jag kommer ihåg att en av de största fasorna i kassakön förr, var att en person framför skulle betala med kort.
Alltså kunde de inte ha kontanter med sig, för processen med att skriva slip, kontrollera legitimation etc. tog väldigt lång tid.
Idag är det väl tvärtom vad gäller detta. Att betala med kontanter tar ofta längre tid. Så här har det uppenbarligen skett en förändring. Och visst kommer man ihåg de som betalade med checkhäftet i butiken också.
En annan frustrerande sak var när prislappen inte satt på varan när man kom till kassan. Streckkoder fanns inte på den tiden utan det var tvunget att det att en prislapp på varan. Denna prislapp var det oftast butiken själv som satt på med prismärkare.

Dessa prismärkare ser man inte heller så ofta i dagens stormarknader!
Saknades prislappen så tog det givetvis tid och kassörskan fick ringa till rätt avdelning i butiken och ta reda på priset.
Nu händer det ju fortfarande att streckkod saknas på en vara och ett samtal måste göras. Skillnaden är väl att personalen i butiken har bärbara telefoner eller att kassapersonalen kan söka upp priset i sin kassaterminal.
Jag undrar hur lång tid en person i genomsnitt tillbringar i kassakön. det blir nog rätt lång tid.
Jag läste i alla fall att man bör välja kö efter antal personer och inte efter hur mycket de har i korgarna. Ja, det gäller väl inte självskanningen då.
Det är den amerikanska matematikläraren Dan Meyer som studerat kassaköer för att komma underfund med hur man ska välja för att det ska gå undan så fort som möjligt i matbutiken.
Meyer kom fram till att många låter sig luras att tro att den kö där personerna har minst i matkorgarna går fortfare än den kö med färre personer. Sanningen enligt honom är att kölängd är en viktigare faktor än att ögna igenom medmänniskornas varukorgar.
Enligt Meyer lägger varje person i kön i snitt till 48 sekunder oavsett vad de tänkt köpa. Varje vara tar även 2,8 sekunder att få upp på bandet. Detta innebär att kunden framför bör ha 17 varor extra än att det står en person till i kön. Läs mer.
Men det är väl så att just det här med hur lång tid det tar att betala för sina varor styr valet av butik ganska mycket.
För mig är det så i alla fall, att jag drar mig för att gå in i en butik där jag tycker att det tar lång tid i kassan.
Vet ni inte riktigt vad självscanning är för något, så kan jag rekommendera att ni läser denna artikel från Göteborgsposten.
July 17th, 2011 Posted by admin | Uncategorized | no comments
